طرح و تصویر - تلویزیون شهری ارومیه

یکی از مهم‌ترین اجزای برنامه ارتباطات بازاریابی یکپارچه، پیام ارتباط بازاریابی ست. واضح است که راه‌های بی شماری برای انتقال پیام ارتباط بازاریابی وجود دارد. با این وجود، پایه و اساس تمام این پیام‌ها، یک استراتژی خلاق است که شامل تعیین آنچه پیام بازاریابی می‌گوید و روش‌های خلاقانه ای که با نحوه اجرا یا پیاده سازی پیام خلاق سر و کار دارد، می‌باشد.


بعد خلاقانه ارتباطات بازاریابی، یکی از جذاب ترین جنبه‌های آن می‌باشد. استراتژی خلاق که برای انتقال پیام بازاریابی بکار می‌رود، بخشی از فرایند تبلیغ یا پیشبرد فروش است که تضمین کننده موفیقت یک کمپین یکپارچه تبلیغاتی می‌باشد. مثال‌های فراوانی وجود دارد که نشان دهنده نقش حیاتی استراتژی خلاق در موفقیت یک محصول (کالا یا خدمات) یا بهبود تصویر یک برند رو به افول می‌باشد. هر چند موقعیت‌های متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت‌ها در یافتن یک فرمول خلاق که به طرز موثری عمل کند، با مشکل مواجه شده‌اند. همچنین باید توجه داشت که ارتباط بازاریابی خلاق با ارتباط بازاریابی موثر تفاوت دارد بطوریکه بسیاری از تبلیغات تحسین شده از بعد خلاقیت، در کمک به فروش برند شکست خورده‌اند.

مهم است که مفهوم خلاقیت، نحوه اعمال آن بر ارتباط بازاریابی و چالشی که سازمان در توسعه ارتباطات بازاریابی موثر و خلاق با آن مواجه است، مورد بررسی قرار بگیرد.

خلاقیت یکی از مهم‌ترین مفاهیم مورد استفاده در ارتباطات بازاریابیست، بطوریکه از افرادی که پیام ارتباط بازاریابی را توسعه می‌دهند غالباً با عنوان خلاق یاد شده و شرکت ها برای خلاقیت خود صاحب اعتبار می‌گردند. از آنجایی که چالش اساسی افرادی که پیام ارتباطات بازاریابی را توسعه می‌دهند خلاق بودن است، مفهوم خلاقیت به شدت مورد توجه فعالان این حوزه قرار می‌گیرد. خلاقیت عموماً به صورت ” توانایی فرد در خلق و ایجاد رویکردهای جدید در موقعیت‌های مختلف” تعریف شده و در ارائه راه حل‌های نوین یا بهبود یافته نمود می‌یابد.

دیدگاه افراد صاحب نظر درباره اینکه چه چیز بیانگر خلاقیت در ارتباطات بازاریابیست، متفاوت است. در یک سر طیف افرادی هستند که ادعا می‌کنند ارتباطات بازاریابی تنها زمانی خلاق است که منجر به فروش محصول شود. در مقابل، دسته دومی هستند که خلاقیت را با میزان هنری بودن یا ارزش آن از منظر زیبایی شناختی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهند و ادعا می‌کنند ارتباط بازاریابی خلاق باید نوآور، اورجینال و منحصر به فرد باشد. پاسخ به این سوال که چه چیز بیانگر خلاقیت در ارتباط بازاریابیست احتمالاً جایی در بین طیف مذکور قرار می‌گیرد.

ارتباط بازاریابی خلاق به صورت توانایی خلق ایده های نو، منحصر به فرد و مناسب که می‌توانند به عنوان راه حلی برای مسائل و چالش‌های ارتباطی بکار روند، تعریف می‌شود. مطابق با این دیدگاه، ایده‌های ارتباط بازاریابی خلاق نو، اورجینال و مناسب هستند. برای اینکه یک ایده خلاق مناسب ارزیابی شود، باید مرتبط بوده و از اهمیت زیادی برای مخاطب هدف برخوردار باشد.

 

 

منبع:

www.smartamarketing.wordpress.com

/ مات


تاریخ: ۱۴۰۱/۰۵/۱۸ ۱۱:۰۵ | دفعات بازدید: ۳۰۳ بازدید

برچسب ها: -