طرح و تصویر - تلویزیون شهری ارومیه

معمولا وقتی واژه کارآفرین را می شنویم به افرادی فکر می کنیم که ریسک کرده و کسب و کار خودشان را راه اندازی می کنند و علاوه بر خود برای افراد دیگر نیز اشتغال آفرینی می کنند. بیایید کمی به آن فکر کنیم، به نظر شما 100 سال پیش یک کارآفرین چه گزینه هایی برای شروع و راه اندازی یک کسب و کار داشته است؟ اگر مهارت و تخصصی برای تولید وسیله ای نداشته و یا سرمایه ای برای خرید کالایی نداشتید شانسی برای کارآفرین شدن هم نداشتید.

اما در عصر حاضر، حدودا 582 میلیون کارآفرین در سرتاسر دنیا وجود دارند که نشان می دهد فرصت برای راه اندازی کسب و کار افزایش یافته است. و به همین دلیل امروزه افراد به دنبال موقعیت هایی هستند که بتوانند بیزینس خود را آغاز کنند.


کارآفرینی چیست؟

در تعریف کلی، کارآفرینی یا Entrepreneurship عملی است که منجر به خلق و راه اندازی یک یا چند کسب و کار می شود که دارای سودآوری هستند. اما این تعریف کمی محدود کننده است، در تعریف مدرن علاوه بر آنچه ذکر شد، کارآفرینی به دنبال حل کردن مشکلات و تغییر رویکردها در جهان است.

به عنوان مثال، ایجاد تغییر در روابط اجتماعی، یا خلق محصولی نوآور که شرایط زندگی فعلی را به چالش بکشد یا یکی از مشکلات روزمره را برطرف کند به عنوان محصول یا خدمتی کارآفرینانه شناخته می شود.

کارآفرینی فعالیتی است که به واسطه آن کارآفرین ها زندگی خود را بر اساس شرایط مورد نظرشان پیش می برند و مسیر شغلی خود را در راستای تحقق آرزوهایشان دنبال می کنند. هیچ برنامه زمانبندی سختگیرانه ای برای آنها تعریف نمی شود و محدودیتی برای انجام فعالیت های مدنظرشان ندارند و می توانند در راستای تبدیل کردن دنیا به جای بهتری برای خود و دیگران قدم بردارند.

البته، علیرغم استقبال بالا از موقعیت کارآفرینی، تمام کسب و کارهایی که راه اندازی می شوند مسیر موفقیت را طی نمی کنند. چرا که در بسیاری از موارد کارآفرین ها حداقل های لازم برای راه اندازی یک بیزینس را رعایت نمی کنند و در مسیر توسعه کسب و کارشان با مشکل مواجه می شوند.

 

 

الزامات موفقیت در کارآفرینی چیست؟

اگر به دنبال راه اندازی بیزینس خود و کارآفرینی هستید انجام اقدامات اولیه زیر را در دستور کار خود قرار دهید تا بتوانید به مرور حرفه خود را توسعه و گسترش دهید:

 • برندسازی و اجرای اصولی آن، هویت برند و کسب و کار شما را تعیین می کند و کمک می کند تا در بازار شناخته شوید، بنابراین در مسیر کارآفرینی نگارش برندبوک را به عنوان یکی از اقدامات حیاتی و اولیه در شروع کسب و کارتان در نظر بگیرید تا استراتژی برند و استانداردهای هویت بصری را برای کسب و کارتان تعیین کنید.
 • اگر برای راه اندازی کسب و کارتان به گرفتن وام و یا مشارکت با نهادی دولتی یا خصوصی نیاز باشد، لازم است طرح کسب و کار یا Business Plan را برای کسب و کارتان تهیه کنید. همچنین وجود یک برنامه راهبردی به شما کمک می کند تا مسیر کسب و کارتان را به درستی تعیین کرده و در جهت تحقق اهداف تعیین شده پیش بروید.

چنانچه در مرحله اولیه کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار خود هستید و یا نیاز به آماده سازی بیزینس پلن دارید، می توانید به مقاله زیر رجوع کنید تا به صورت گام به گام شما را در این مورد راهنمایی کنیم. همچنین اگر به دنبال قالب و مستندات آماده جهت نگارش طرح کسب و کار هستید می توانید از پکیج طرح کسب و کار بیلاودمارکتینگ استفاده کنید.

یکی دیگر از اطلاعات مهمی که در طرح کسب و کار به آن پرداخته می شود تعیین نقطه سر به سری است. نقطه سر به سر یا Break-Even Point تعیین می کند چه زمانی درآمد کسب شده می تواند تمام هزینه ثابت و متغیر کسب و کار را پوشش دهد و از چه زمانی سودآوری آغاز می شود. محاسبه این اطلاعات به کارآفرین ها کمک می کند استراتژی های قیمت گذاری و برنامه ریزی های مالی و فروش را به درستی انجام دهید.

 

 • علاوه بر موارد ذکر شده، تحقیقات بازار نیز جزئی اساسی برای شروع کسب و کار است. در واقع تحقیقات بازار اولیه باید قبل از نهایی شدن برندینگ و استراتژی های کلان برند انجام شود، چراکه دید جامعی از بازار و برندهای فعال در بازار به به شما به عنوان کارآفرین می دهد، همچنین به واسطه نتایج حاصل از آن می توانید استراتژی های خود را به درستی تعیین کنید.

 

کارآفرین کیست؟

تا به اینجا کارآفرینی و ملزومات اولیه آن را بررسی کردیم، اما یک کارآفرین باید چه خصوصیاتی داشته باشد که بتواند یک کسب و کار را راه اندازی و مدیریت کند؟

کارآفرین یا Entrepreneur شخصی است که یک کسب و کاری را با اهداف سودآوری راه اندازی می کند. کارآفرین می تواند شغل خانگی داشته باشد، یک فروشگاه اینترنتی را اداره کند و یا به عنوان فریلنسر Freelancer کار خود را آغاز کند.

دلیل آنکه این افراد به عنوان کارآفرین در نظر گرفته می شود، آن است که در کارآفرینی مهم نیست کار خود را از کجا آغاز کنید بلکه مهم آن است که کسب و کارتان را در چه مسیری پیش ببرید. به این صورت، چنانچه کسب و کار شما بتواند نهایتا، شغلی تمام وقت برای یک تا چند نفر خلق کند و سودآور و با ثبات باشد شما درگروه کارآفرین ها قرار می گیرید.

اما آنچه کارآفرین ها را از سایرین مجزا می کند آن است که آنها جهان پیرامون ما را تغییر می دهند، به عنوان مثال بیل گیتز و استیو جابز کامپیوتر را وارد هر خانه ای در سراسر دنیا کردند و به این صورت سبک زندگی افراد را تغییر دادند، مارک زوکربرگ با خلق شبکه ی اجتماعی Facebook شیوه تعاملی بشر در سرتاسر دنیارا تغییر داد. بنابراین اصلی ترین رسالت تعریف شده برای کارآفرین ها آن است که آنها تغییر دهندگان دنیا هستند.

 

 

چه طور می توان کارآفرین شد؟

کارآفرین ها اشخاصی اند که از شور و اشتیاق خود سود کسب می کنند. کارآفرینان سبک زندگی را انتخاب می کنند که در راستای خلق یک کسب و کار است و شور و اشتیاق آنها در توسعه و رشد آن بیزینس در بلندمدت و کسب در آمد پایدار است.

بیشتر کارآفرینان به صورت خویش فرما فعالیت می کنند که این امکان را به آنها می دهد که برای پروژه هایشان زمان بگذارند و نهایتا آنها کاملا به کاری که می کنند متعهد می شوند و زمان، انرژی و منابع خود را برای انجام هرچه بهتر آن کسب و کار سرمایه گذاری می کنند.

 

 

برای آنکه به کارآفرین موفقی تبدیل شوید لازم است ویژگی های زیر را در خود تقویت کنید:

 • روشن فکر باشید، محدودیت ها را کنار بگذارید و به امکانات و راهکارهای جدید فکر کنید.
 • مشکلات را شناسایی کنید و برای آنها به دنبال راه حل باشید.
 • شور و اشتیاق خود را پیدا کنید و سعی کنید در مسیر کسب و کارتان آن را حفظ کنید.
 • به خود اعتماد داشته باشید و با برنامه و منظم پیش بروید.
 • ریسک کنید و با ناشناخته ها رو به رو شوید.
 • ایده پردازی کنید، گاهی از بین ایده های بیشماری که می دهید به بهترین راهکار می رسید.
 • خلاق باشید، از تمام امکانات و ترکیبات استفاده کنید تا به راهکاری جدید و خلاقانه برسید.
 • رقابتی باشید تا بتوانید جایگاه خود را تثبیت کنید.
 • فرصت شناس باشید و سعی کنید ازفرصت های موجود به بهترین نحو بهره برداری کنید.
 • عزم راسخ داشته باشید، هدف گذاری کنید و با تعهد به دنبال تحقق آن باشید.

کارآفرینی و تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق، کار سخت و پیچیده ای نیست؛ کافی است به خود اعتماد کنید و متعهدانه در مسیر تحقق آرزوهایتان گام بردارید.

 

 

 

 

/منبع : beloved مارکتینگ


تاریخ: ۱۴۰۱/۰۶/۰۵ ۰۸:۰۶ | دفعات بازدید: ۲۸۰ بازدید